asanisimasa

Anima = lélek, átvitt értelemben: kísértet, szótagolva: asa-nisi-masa, magyarul: kivi-sévér-tevet, ahogy az Fellini 8 és fél című filmjében szerepel. Kérdések, javaslatok, ajánlatok, munka, állás, effélék: efespontasanisimasakukacgmailpontcom . A posztok végén lévő pontozás szimpla tetszési mutató, semmi több. Azt mutatja, hogy az adott film mennyire tetszett. A címkefelhő helyett használd a 'keresés' opciót a jobb oldali oszlopban. Kiválóan működik, ha egy szóra, egy kifejezésre, az adott rendező vagy színész családnevére keresel rá.

Friss topikok

Kedves szomszéd (Smukke mennesker, Nothing's All Bad, 2010)

2011.04.13. 15:27 efes

A hajdani dán filmklubvezető, Mikkel Munch-Fals, afféle északi Tarantinóként, első filmjébe összesűrített mindent, amit egy amolyan skandináv művészfilmek bemutatására specializálódott filmklubban magába szívhat az ember: a Kedves szomszédban van pszichológia, brutalitás, intellektualizmus és bornírt humor, valamint explicit szexualitás. 

Már megint címpara

Sajnos, megint az állandó vesszőparipa ugrik rögtön az elejére. Soha nem fogom felfogni, miért kell olyan sokszor az eredetitől eltérő, más címet adni a Magyarországon bemutatott filmeknek. Miért nem jó az eredeti? Persze, ennél a filmnél már az angol változat is kavarás, hiszen a cím dánul: Smukke mennesker. Ennek jelentése magyarul, szó szerint: Csodálatos emberek. Ezt az angol nyelvű verzióban sikerült Nothing’s All Bad-re, vagyis Semmi sem annyira rossz-ra ferdíteni. Ehhez képest kapta a Cirko Film (akiket amúgy imádok!) által forgalmazott magyar feliratos kópia a Kedves szomszéd címet… A dolgok állásán csak picit változtat az a tény, hogy a filmhez mindegyik címvariáns passzol, azonban az is biztos, hogy egyik sem jobb a másiknál, így nem értem, miért nem lehetett az eredeti, a Csodálatos emberek? Vagy tőlem mehetett volna akár dánul is, hogy Smukke mennesker. Tök jól hangzik, főleg, hogy (egyelőre még) kedves szomszédaink is a dánok az EU-ban. Azonkívül semmivel sem érthetetlenebb cím ez, mint mondjuk a ’Trainspotting’, vagy a ’Transformers 32’. Vagy a ’Stalker’, hogy a ’T’ betűnél maradjunk… 

Csodálatos emberek

Természetesen csodálatos emberekről szól a film, csodálatos hétköznapi emberekről, tisztes européer állampolgárokról, rólunk, róluk, rólatok, Önökről. Minden zebránál lelassítunk, előzékenyen átengedjük a gyalogosokat, befizetjük az adókat, a tömegközlekedésre bérletünk van, figyelünk az étkezésünkre, súlyunkra. Tiszteljük főnökeinket, segítjük beosztottainkat. Kerülünk minden felesleges konfrontációt, előrelátóan esélyt sem hagyunk semmilyen problémának, hogy gyökeret verjen környezetünkben. Minden erőnkkel próbáljuk eltakarni azt a mocskot, a rejtegetett igazi valónkat, ami a diszkrét mosoly felszíne alatt van, mert ha esetleg kiderülne, azt hisszük, az a világ, legalábbis a mi világunk vége lenne. Holott valószínűleg észre sem venné senki a mi kis személyes apokalipszisünket, hiszen mindenki teljesen el van foglalva saját maga mocskának takargatásával… 

Sorsgombolyag

Az idén 39 éves Munch-Fals négy, fájdalmasan átlagos emberi sorsot választott első rendes mozifilmjének tárgyául. Ingeborg friss nyugdíjas hölgy, aki, miután kollégái semmitmondó, de részvétteljes kis ünnepségen sütemények és koccintások közepette elbúcsúztatták, első nyugdíjasként otthon töltött estéjén elveszti férjét, mialatt ő beleszundikált a tévéműsorba. Lánya, Anna, a tanítónő műtétileg leoperált mellének elvesztése, valamint az ebből elburjánzó magány miatt szenved, viszont teljes erejével küzd is ez ellen, aminek köszönhetően olykor a legextrémebb helyzetekbe sikerül pottyannia. Anders lelkiismeretes aktakukacként végzi munkáját kettő négyzetméteres irodájában, szolid, szemüveges, erősen kopaszodó, tulajdonképpen rokonszenves férfi, aki azonban néha nem tud megálljt parancsolni peckesedő libidójának, ami miatt felesége neheztel rá, hiszen általában nem ő ennek haszonélvezője. Anders fia, Jonas egy angyali szépségű fiú, aki ezt a tulajdonságát titokban pénzért kamatoztatja, válogatás nélküli, bármilyen nemű és életkorú kuncsaftokkal. Azonban semmi másra nem vágyik jobban, minthogy egyszer úgy isten igazából, szerelemmel tudjon szeretni valakit. A Kedves szomszéd című filmben aztán ezeknek a csodálatos embereknek sorsa fog szépen összegabalyodni. 

Tipikus elsőfilm, és mégse

Abban az értelemben mindenképpen egy tipikus elsőfilm Munch-Fals Kedves szomszéd című filmje, hogy lendületében friss, valamint igen sok minden lett belezsúfolva. A frissesség sosem hátrány, a második ügy viszont már okozhat komoly problémákat. Talán, mert a rendező nem hamvas húszévesként, hanem bizonyos megélt élettapasztalatokkal háta mögött vágott bele első rendezésébe, a film is egy kiérlelt, alaposan végiggondolt és türelmesen ki is fejtett munka, aminek a végén vinnyogva röhög (a filmen és saját magán) a néző. Teszi mindezt úgy, hogy közelről sem vígjátékot nézett addig, sőt! Könnyed, levegős szerkezet jellemzi a filmet, valamint lényegre törő, frappáns és jól megrendezett szituációk, melyek ugyan egyáltalán nem eredetiek, de hitelesek, ezért frissnek és eredetinek tűnnek. Nagyon gonosz és nagyon okos humora van a Kedves szomszédnak, mely a skandináv hagyományokhoz méltóan, nem kerülgeti a forró kását, hanem belecsap a közepébe. Majdnem hibátlan, a végletekig korrekt film. Asanisimasa: 9/10

A bejegyzés trackback címe:

https://asanisimasa.blog.hu/api/trackback/id/tr932730965

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása